Ana Sayfa Son Dakika ! Belediye başkan yardımcısından CHP’ye skandal ifadeler: ‘Bunları asmak şart’

Belediye başkan yardımcısından CHP’ye skandal ifadeler: ‘Bunları asmak şart’

Belediye başkan yardımcısından CHP’ye skandal ifadeler: ‘Bunları asmak şart’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Akçakale Belediye Başkan Yardımcısı Navi Çokan’ın CHP’ye hakaret ettiği ve ‘asmak şart’ ifadelerini kullandığı gönderilerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Çokan’ın gönderilerini paylaşan Tanal, Şanlıurfa Valisi’ne çağrı yaptı.

Tanal çağrısında, ”Sayın Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sizin sorumluluk ve gözetiminizde bulunan adı geçen memur hakkında, disiplin ve eylemine uyan, TCK’da belirtilen suçlardan dolayı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunularak, cezalandırılmasını sağlamanızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Akçakale Belediye Başkan Yardımcısı’nın paylaşımları şöyle:

Mahmut Tanal’ın paylaşımları ise şöyle:

”1- Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan Akçakale Belediye Başkan Yardımcısı Navi Çokan, partimize hakaret etmiştir, asmaktan, kesmekten bahsetmiştir.

2- Kin ve nefret duygusuyla hareket eden, ‘CHP’lilerin asılması’ gerektiğini savunun biri devlet memuru olamaz! Derhal gereken yapılmalıdır! Ayrıca bu şahsın, Şanlıurfa Valiliği personeliyken Akçakale Belediyesi’nde nasıl başkan yardımcılığına getirildiği de açıklanmalıdır.

3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, devlet memurunun siyaset yapamayacağına ilişkin kesin hüküm bulunmasına rağmen Şanlıurfa Valiliği’nin emrinde memur iken Akçakale Belediye Başkanlığı bünyesinde başkan yardımcısı olarak atanan memur Navi Çokan,

4- Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanan halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama suçunu, nefret ortamının oluşturulması, tehdit, hakaret ve öldürmeye teşvik suçunu alenen işlemiştir.

5- Devlet memurlarının her türlü suç eylemi ve devlet memurunun kanun ile bağdaşmayan her türlü sorumluluğundan, mülki idare amiri olan ilin valisi sorumludur.

6- Sayın Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sizin sorumluluk ve gözetiminizde bulunan adı geçen memur hakkında, disiplin ve eylemine uyan, TCK’da belirtilen suçlardan dolayı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunularak, cezalandırılmasını sağlamanızı bekliyoruz.”