Ana Sayfa Büyük Şehirler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Manşeti İmamoğlu attı: ‘İstanbul’un kadın muhtarları İmamoğlu’na diz çöktürttü’

Manşeti İmamoğlu attı: ‘İstanbul’un kadın muhtarları İmamoğlu’na diz çöktürttü’

Manşeti İmamoğlu attı: ‘İstanbul’un kadın muhtarları İmamoğlu’na diz çöktürttü’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, kentte görev yapan kadın muhtarlar ve İBB Meclisi’nin kadın üyeleriyle bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kentte görev yapan kadın muhtarlar ve İBB Meclisi’nin kadın üyeleriyle birlikte kutladı.

İmamoğlu, “Çevremize baktığımızda, bir savaş yaşıyoruz şu anda, savaşı izliyoruz. Hepimizi derinden üzüyor. Şu anda savaşın iki tarafı olarak, Rusya ve Ukrayna’yı temsilen bir masa kuruldu. Fotoğrafını görmüşsünüzdür. O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten. Toplumları bazen çatışmaya sürükleyen noktada da kadınların eksikliği vardır. Bu eksik kalan tarafı tamamlamak hepimizin sorumluluğunda” dedi.

Belediyenin Saraçhane’de bulunan ana yerleşkesinde yer alan Meclis Salonu’ndaki buluşma, İBB tarihinin ilk kadın Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan yaptığı sunumla başladı. Arslan, kentteki 962 mahalle muhtarının sadece 146’sının kadın, İBB Meclisi’ndeki kadın üye oranın da yüzde 17,39 olduğu bilgilerini paylaştı.

Ekrem İmamoğlu, “Herhalde alkışın en güzeli kadınların alkışı. Çünkü kadının alkışı, insana sanki önce bir anne takdirini hatırlatıyor. Elbette çocuğu dünyaya getiren annenin emeği çok büyük bir evlatta. Dolayısıyla bir evlat da ‘önce anneme mahcup olmayayım’ duygusu taşır, en azından benim için öyle” dedi.

ANKA’nın aktardıklarına göre Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

3 KAT ARTTI

“Bizim dönemimizde, İBB bünyesinde kadın yönetici ve çalışan sayısında 3 katı bir artış oldu. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüz şimdiden kutlu olsun diyorum. Kadın muhtarların, yerel demokraside toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına önemli bir misyonu var. Bazen, bazı görüntüler hepimizi çok rahatsız ediyor. Bu İstanbul’da olsun, Türkiye’nin herhangi bir kuruluşunda, kurumunda ya da bir buluşma anında olsun, masanın etrafında buluştuğumuzda, bazen 30-40-50 kişilik heyetlerin olduğu yerde tek bir kadın görememek gerçekten üzüntü verici. Orada alınan kararlar, ortaya konan tespitler sübjektif kalır. Yani gerçekçi de olmaz.

KADINLARIN EKSİKLİĞİ

Kadınların etkin pozisyonda eşit olarak yer aldığı ortamlarda, gerçekten dünyanın daha huzurlu, daha yaratıcı ve daha barış içinde olacağına da inanıyorum. Çevremize baktığımızda, bir savaş yaşıyoruz şu anda, savaşı izliyoruz. Hepimizi derinden üzüyor. Şu anda savaşın iki tarafı olarak, Rusya ve Ukrayna’yı temsilen bir masa kuruldu. Fotoğrafını görmüşsünüzdür. O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten. Toplumları bazen çatışmaya sürükleyen noktada da kadınların eksikliği vardır. Kadınların o mekanizmadaki varlığı, gerçekten barışı ve huzuru güçlendirir. Bu eksik kalan tarafı tamamlamak hepimizin sorumluluğunda.

SİZİ, BİZİ BOŞ İŞLERLE UĞRAŞTIRANLARI UMURSAMAYIN

16 milyon İstanbulluya hizmet etmekten büyük bir onur duyuyorum. Dünyanın en gururlu, en onurlu görevlerinden bir tanesi güzel İstanbul’a hizmet etmek. Dün Süleymaniye ve Yerebatan Sarayı’nı ziyaret ettik. Ziyaret sırasında katılımcılara ‘Ne kadar büyük bir medeniyetin bugünkü temsilcileri olduğumuzu lütfen hissedin’ dedim. Onun için sizi, bizi bazen boş işlerle uğraştıran, boş gündemlerle uğraştıran, çarpıştıran, kavga ettiren kişiler olabilir. Sözler olabilir. Bu sözlerin sahipleri de olabilir. Umursamayın, görmeyin. Bu millet, bu medeniyetlerin üzerinde sorumluluk almış bir millettir. Asildir. Akılla, bilimle, gerçek konularla, kadın-erkek fırsat eşitliğiyle, bu ülkenin çocuklarının iyi yetişmesiyle, kız çocuklarının daha da iyi yetişmesiyle meşgul olması gereken bir millettir. Boş işlere koşacak millet değildir. 16 milyonluk kentimize hizmet ediyorum. Sizler de bu kentin o kılcal damarlarındaki aktif, cıvıl cıvıl yönetici kadınlarısınız. Sayısı artmalı belki de. Gün gelecek, bu Meclis’in sandalyelerinde, şu gördüğünüz boş koltukları sadece erkekler dolduracak. Böyle bir ortamın İstanbul’a çok iyi geleceğini düşünüyorum. Eşitliğin, ahlaklı, adaletli ve yaratıcı bir ortamın, o dengenin bu kente iyi geleceğini düşünüyorum.”

“MUHTARLAR İMAMOĞLU’NA DİZ ÇÖKTÜRDÜ”

Konuşmasının ardından katılımcılarla anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu’nun, “Manşet: İstanbul’un kadın muhtarları İmamoğlu’na diz çöktürttü” şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu.