Ana Sayfa Genel 7 ile toz fırtınası uyarısı! Koah, bronşit, astım hastaları dikkat! balkona bile...

7 ile toz fırtınası uyarısı! Koah, bronşit, astım hastaları dikkat! balkona bile çıkmayın

Kronik hastalığı olanlar dikkat! Meteoroloji’den 7 il için toz fırtınası uyarısı

Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkkesir için toz fırtınası uyarısı geldi. Uzmanlar uyardı, özellikle koah, bronşit ve astım hastası ile yaşlılar için sağlık sorunu teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Balkona bile çıkmasınlar” dedi.

‘Tozlu Kuşak’ olarak ifade edilen Afrika, Orta Doğu ve Asya çöllerinin ortasında yer alan Türkiye, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının etkisi altında yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi, toz taşınımının en fazla etkilediği bölgeler arasında bulunuyor.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR İLE YAŞLILAR DİKKAT!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınasının yüzlerce kilometrelik alanı etkilediğini ve toz partiküllerinin günlerce havada asılı bir şekilde kaldığını söyledi.

Toz fırtınalarının özellikle koah, bronşit ve astımı olanlar ile yaşlılarda ciddi anlamda sağlık sorunu teşkil ettiğini belirten Şenyiğit, fırtınanın içindeki toz zerreciklerinin ve toz partiküllerinin ağız ve burun yoluyla akciğere girerek, nefes darlığı oluşturacağına dikkat çekti.

Şenyiğit kronik hastalığı, astımı, kronik bronşiti, koah ve alerjisi olanların bu dönemde balkona çıkmaması gerektiğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here