Ana Sayfa Son Dakika ! Üsküdar Belediyesi insanların evlerini başına yıktı!

Üsküdar Belediyesi insanların evlerini başına yıktı!

Acıbadem Gülistan Sitesi’ne sabah saatlerinde tomalardan temizlik işçilerine çok sayıda kişiyle gelen Üsküdar Belediyesi, binaları yıkmaya başladı. Sitenin avukatı Onur Cingil’in mahkeme kararını göstermesi üzerine, gelen ekipler siteyi terk etti.

Bugün sabah 07:30 sıralarında yıkım haberini aldıklarını anlatan mal sahiplerinin avukatı Onur Cingil, “Müteahhit 2014 yılında mal sahipleri ile anlaşıyor. Ancak ekonomik nedenlerle 3’te 2’yi sağlayamıyor. Bunun üzerine belediyeye sarılıyor. Üsküdar Belediyesi de imar kanununa göre, siteyi metruk, hayatın olmadığı, terk edilmiş bir yer olarak nitelendiriyor” dedi.

Bunun üzerine dava açtıklarını belirten Cingil, şöyle devam etti:

“Biz de bu durum gerçek olmadığı için dava açtık ve yürütmenin durdurulması kararını aldık. Belediye itiraz etti. Bilirkişi raporlarını bekliyorduk. Hepsinin de tarihi belli. Bu arada İGDAŞ, elektrik, doğalgaz ve suyun kesilmesi için yazı yazıldığını ele geçirdik. Keşfi beklemiyorlar, 10 dosyadan altı tanesinin yürütmeyi durdurma kararı düne kadar alındı. Diğer dördü için de sadece mahkeme hakiminin imzasını bekliyorduk. Dört tane dosyanın kararını da bugün aldık.”


Ancak kararlar alınmış olmasına rağmen, keşif beklemeden bugün Üsküdar Belediyesi’nden temizlik işçilerinden çöpçülere kadar çok sayıda insanın siteye girdiğini anlatan Cingil, “2-3 tane toma, polis, kepçe vardı. Bir daireyi bugün boşaltıp, metruklaştırdılar. Eşyaları çıkarıp depoya koydular. Yerine geri koymaları gerekiyordu. Bu arada bir kişinin kaşını yardılar, kadınlar saldırıya uğradı. Üsküdar Belediyesi şu ana kadar yaptığı bir şeyle anılmadı. Yıkığı şeylerle anılıyor ” diye konuştu.

Haber: GERÇEK GÜNDEM – YURDAGÜL UYGUN 13 Ağustos 2020