Ana Sayfa İlçeler Adana/Seyhan Belediyesi Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’dan 23 Nisan mesajı

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’dan 23 Nisan mesajı

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’dan 23 Nisan mesajı

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısı ile yayınladığı mesajda “Dün olduğu gibi bugün de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve O’nun kurucu ilkeleri olan Atatürk ilke ve devrimlerinin sahibi ve koruyucusu Türk Milletidir” dedi.

Başkan Akay mesajında, “Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı Destanımızın ana dayanağı olan ve “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur” ilkesiyle 23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’üncü yılını kutluyor olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

“TBMM İLE YETKİ MİLLETİN ELİNDE TOPLANDI”

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay mesajında daha sonra şu görüşlere yer verdi;

“Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla düşman güçleri tarafından işgal edilen ülkemiz, kendi bağrından yetiştirdiği Büyük Kurtarıcısı ile Bağımsızlık Savaşı’nın yollarını tek tek açarken, bu mücadelenin meşru zemine oturtulması anlamına gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi ile tüm yetkiyi milletin elinde toplamıştır. Yüce meclis binlerce vatan evladını şehit vererek kazanılan savaş ve ardından kurulan Cumhuriyetin temsilcisinin millet olduğunun belgesidir.

“TBMM’NİN RUHU, BİRLİKTELİĞİN RUHUDUR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ruhu, ateş ve kanla kazanılan bağımsızlığın, demokrasinin, insan haklarının, hukukun ve kardeşliğin, birlikteliğin ruhudur. Bu ruhu, hırpalamaya, yok etmeye çalışan herkes, dün olduğu gibi bugün de, karşılarında bu topraklar üzerinde yaşayan 84 milyon vatandaşı bulacaktır. Bağımsızlığımızdan, özgürlüğümüzden, demokrasimizden bir adım dahi geri atmamız düşünülemez. Şunu bir kere daha aynı inanç ve güvenle yineliyorum, hiçbir güç, hiçbir karar ve hiçbir iradenin bunu değiştirmeye gücü yetmemiştir, bundan sonra da yetmeyecektir.

“CUMHURİYETİN VE DEVLETİN TEMSİLCİSİ VE SAHİBİ TÜRK MİLLETİDİR”

Dün olduğu gibi bugün de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve O’nun kurucu ilkeleri olan Atatürk ilke ve devrimlerinin sahibi ve koruyucusu Türk Milletidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin devlet, hukuk ve demokrasi nazarındaki temsiliyet makamıdır ve öyle olmaya devam edecektir. Kuruluşunun 100’üncü yılını, 1920’deki ruh ve inançla bir kere daha kutlarken, TBMM’nin, Cumhuriyetin birlik ve beraberliğinin tek ve değişmez temsilcisi olmaya devam edeceğine olan inancımı sizlerle paylaşmak isterim.

ATATÜRK 23 NİSAN’I ÇOCUKLARA ARMAĞAN ETTİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclisi açtığı 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak hediye etmesi de büyük anlam taşımaktadır. Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ettikten sonra çocukları eğiten öğretmenlere “Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister” diyerek çocuklara güvenini göstermiştir. Bu düşüncelerle ülke için canını düşünmeden feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, 100’ncü yaşına giren Yüce Meclisimizi saygıyla selamlıyorum”