Uluslararası Kadıköy Festivali başlıyor.

Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali başlıyor. KADFEST 22-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali  “KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali”ni hayata geçiriyor. Film, Sahaf, Çizgi ve Caz festivallerinin ilk kez bir araya geldiği festival 22 Temmuz’da “Yıldızlar Altında Sinema” ile Kalamış Park’ında başlayacak.

KADFEST kapsamında düzenlenen “Yıldızlar Altında Sinema Haftası”nda Kadıköy Belediyesi Sinematek/ Sinema Evi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor: 22 Temmuz Pazartesi, sinemanın unutulmaz Şarlo’su Charlie Chaplin’in Yumurcak (The Kid) filmi, Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilecek. Film Chaplin’in bestesi olan ve Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın gerçekleştireceği müzik ile izlenecek. Etkinliğin onur konuğu, Kadınlar Koğuşu filminin yönetmeni Tunuslu Selma Baccar olacak.

‘7 GECE BOYUNCA 7 ÜLKEDEN FİLM’

Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz tarihleri arasında Yıldızlar Altında Sinema Haftası için kurulacak dev perdede 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterimi yapılacak. Her akşam 21.00’de başlayacak olan gösterimlerde Chaplin’in filmi Yumurcak (The Kid)’ın yanı sıra İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin Cennet Sineması, Arjantin’den Fernando Solanas’ın Tangolar ve Gardel’in Sürgünü, Fransa’dan Jacques Demy’nin Cherbourg Şemsiyeleri, Çin’den Wong Kar-Wai’nin Aşk Zamanı, Tunus’tan Selma Baccar’ın Kadınlar Koğuşu ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun Zengin Mutfağı filmleri izleyicilerle buluşacak.

‘KADFEST ULUSLARARASI KADIKÖY FESTİVALİ, KADIKÖY’DE GERÇEK ANLAMDA BİR FESTİVALE DÖNÜŞECEK’

Herkesi festivale davet eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı festivalin Kadıköylünün beklentisini her yönüyle karşılayacak nitelikte olduğunu belirtti. Odabaşı, “2019 yazı, hayata geçirdiğimiz KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali ile Kadıköy’de gerçek anlamda bir festivale dönüşecek, hem de uluslararası bir festivale… Göreve başlarken, Kadıköyümüzün değerlerini öne çıkarmış, bu değerleri sahiplenip yeni değerler yaratmanın uğraşında olacağımızı söylemiş, sözünü vermiştik. Kent kimliğine ve Kadıköy’ün değerlerine yakışır daha görkemli daha çok etkinlikte buluşmak dileğiyle herkesi festivalimize bekliyoruz.”

ÇİZGİ VE SAHAF GÜNLERİ MODA’DA

Festival, 22 Ağustos-27 Ağustos tarihleri arasında Moda’da bulunan karşılıklı iki okul, İstanbul Kadıköy Lisesi ve Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin bahçesinde Çizgi ve Sahaf Günleri’yle devam edecek. Kitap koleksiyonerleri, çizgi roman, manga, karikatür yayıncıları ve sanatçıların katılacağı festivale, Avusturya’nın ünlü Kunst Karikatür Müzesi yöneticisi Gottfried Gusenbauer gazeteci ve çizgi roman uzmanı Didier Pasamonik, kartpostal koleksiyoncusu Sarkis Karamanuk ile Kahire ve Bulak baskıları kitap koleksiyoncusu Aly Abdelwahab Elsayed gibi sanatçılar yer alacak. Festivalde ikinci el kitapseverler ve koleksiyoncular için mezatlar düzenlenecek. Festival alanında ise Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi ve Gençlik Sanat Merkezi’nden öğrenci ve öğretmenlerin katkılarıyla müzik dinletileri gerçekleşecek. Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür merkezleri Barış Manço Kültür Merkezi (BMKM), Barış Manço Müze Evi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi’nin yanı sıra Bayan Yanı gibi Kadıköy’deki özel mekanlar da hafta boyunca festival kapsamındaki sergilere ev sahipliği yapacak.

FESTİVAL CAZ GÜNLERİ İLE SON BULACAK

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali caz günleri ile sona erecek. Berlin Caz Orkestrası JayJayBeCe ile Kalamış Parkı’nda açılışı gerçekleşecek olan caz günleri, 4 gün boyunca Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Kalamış Parkı’nda yerli yabancı grupların yer alacağı konserler ile devam edecek. Goethe Enstitüsü’nün ortaklığında “Caz Almanya’yı Fethediyor” başlıklı serginin açılışı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak. Caz günleri, TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Kerem Görsev konseriyle izleyicilere veda edecek. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar 20 Temmuz 2019
https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/07/18/uluslararasi-kadikoy-festivali-basliyor/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here