Ana Sayfa Büyük Şehirler Milyarlık mülkler, TÜGVA’dan ve AKP’li belediyelerden geri alınıyor

Milyarlık mülkler, TÜGVA’dan ve AKP’li belediyelerden geri alınıyor

İBB Meclisi’nde yerel seçimlerin ardından çoğunluğun da CHP’ye geçmesiyle daha önce TÜGVA’ya ve AKP’li ilçe belediyelerine tahsis edilen İBB mülkleri geri alındı. AKP’liler kararlara “rövanş alınıyor” diyerek karşı çıktı.

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarının üçüncü birleşiminde, önceki dönemde alınan tahsis kararları tek tek kaldırıldı. Oyçokluğu ile alınan kararların ilki, Fatih Edirnekapı’daki harabeye dönen tarihi bina için verildi.

2018 yılında İBB Meclisi’nde alınan kararla 25 yıllığına bedelsiz olarak TÜGVA’ya tahsis edilen ve hiç kullanılmadığı için harabeye dönen Edirnekapı’daki İBB’ye ait tarihi bina geri alındı.

YANGINDA HARABEYE DÖNDÜ

Harabeye dönen bina, restoran olarak işletilirken 2018 yılının nisan ayında İBB tarafından 4 milyon 658 bin TL ödenerek kamulaştırılmıştı. TÜGVA’ya yurt olarak kullanması için 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildikten sonra hiç kullanılmayan binayı İBB geri almak için 2021 yılında işlem başlatmıştı.

TÜGVA, pandemi nedeniyle restorasyonun yapılamadığını savunmuştu. Ancak pandeminin bitmesine rağmen binada hiçbir işlem yapılmadı ve 2022 yılının aralık ayında binada çıkan yangın ile harabeye dönmüştü.

VAKIF ÜNİVERSİTESİNİN KULLANDIĞI BİNA DA GERİ ALINDI

Oturumda, eski Fatih Belediye Başkanlığı binası olarak bilinen İBB’ye ait yapı için Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’ne 25 yıllığına bedelsiz tahsisi için 2010 yılında alınan kararlar iptal edildi.

Sayıştay’ın da mevzuata uygun bulmadığı tahsisin kaldırılmasına AKP grubu karşı çıkarak üniversitenin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen bir vakıf üniversitesi olduğunu, “kamu idaresi” tanımı kapsamına girdiğini belirterek iptalin hukuka uygun olmadığını savundu. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanı eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal.

AKP’Lİ BELEDİYELERE TAHSİS EDİLEN BİNALAR TEKRAR İBB’NİN OLDU

2019 seçimlerinde İBB’nin AKP’den CHP’ye geçmesinin ardından tartışmalı şekilde AKP’li ilçe belediyelerine tahsis edilen büyükşehirin milyarlık gayrimenkulleri de geri alındı. Esenler Belediye Başkanlığı’na 10 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilen İBB Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi, aynı koşullarda Ümraniye Belediyesi’ne tahsis edilen İBB Şehit Kaymakam Muhammet Safitürk Kültür Merkezi ve İBB Yeşilvadi Spor Tesisi ile Pendik Belediyesi’ne tahsis edilen İBB’ye ait kurban satış merkezine ilişkin önceki dönemde alınan kararlar iptal edildi

AKP: RÖVANŞ ALINIYOR

AKP grubu tüm kararlara aynı muhalefet şerhini düştü. Şerhlerde, “Kamu yararı ile amacıyla hareket edilmediği, teklifin seçim sonrasında oluşan meclis aritmetiğine bağlı olarak daha önce alınan meclis kararına yönelik rövanş alma amaçlı hazırlandığı anlaşılmaktadır. Siyasi amaç güden karara katılmıyoruz” denildi.