Beşiktaş Belediyesi, gelecek nesillere ışık tutacak Altan Öymen Kütüphanesi’ni hizmete açtı

Beşiktaş Belediyesi, gelecek nesillere ışık tutacak Altan Öymen Kütüphanesi’ni hizmete açtı
 

Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Önceki Dönem Genel Başkanlarından, gazeteci ve yazar Altan Öymen’in adını taşıyan Altan Öymen Kütüphanesi’ni hizmete açtı. Kütüphanede yaklaşık 12 bin 500 kitabın yanı sıra çok sayıda dergi ve gazete bulunuyor.

Beşiktaş Belediyesi, CHP Önceki Dönem Genel Başkanlarından, gazeteci ve yazar Altan Öymen’in Öymen’in gelecek nesillere ışık tutacak Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızcadan oluşan yaklaşık 12 bin 500 kitap ile kronolojik ve tematik olarak titizlikle düzenlenmiş dergi ve gazete arşivinin yer aldığı ‘Altan Öymen Kütüphanesi’ni hizmete açtı.

‘Burayı Açıyor Olmaktan Büyük Bir Mutluluk Duyuyoruz’

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimizden günden itibaren çok özel anlar yaşadık ama bugün en özelini yaşıyoruz. Çok kıymetli önceki dönem genel başkanımız ve birçok kimliğiyle Türkiye siyasetinde var olmuş Altan Öymen başkanımızın adını verdiğimiz kütüphanemizi açıyoruz. Burayı açıyor olmaktan ve Beşiktaş’a kazandırıyor olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Genel başkanımızın yaşamı boyunca biriktirdikleri, 1930’dan bugüne yaşam emanetleri aslında bir nevi bize teslim edildi. Bu bizim için çok büyük bir gurur. Bize güvendiği için de bu anlamda kendisine yürekten teşekkür ediyorum. Beşiktaş tabii ki çok özel bir nokta. Üç tane sarayı, dokuz tane üniversitesi olan yüzlerce iş merkezinin, otellerin ve restoranların olduğu sur dışındaki en eski tarihi yerleşim yerlerinden bir tanesi Beşiktaş. Çok fazla öğrencimizin ders çalışma noktasında kütüphane yokluğunda sorun yaşadığı bir bölge. Göreve gelir gelmez Dikilitaş’ta Oruç Aruoba ve Beltaş İskelesi’nde yer alan kitap okuma alanı hazırladık ve orada da bir kütüphanemiz var. Altan Öymen Kütüphanemizle beraber Beşiktaş’ta dördüncü alanımızı oluşturmuş oluyoruz. Sayın genel başkanımızın bize emanet ettiği her şeyi geleceğe taşımak buradaki herkesin görevlerinden bir tanesi olacak. Burada yer alan üniversitelerdeki öğrencileri buraya getirmek ve burada ders çalışmalarını sağlamak ve o kitapları üniversite öğrencileriyle bir araya getireceğimiz çok özel bir alan oldu. Bu salon ayda bir konferans ve panellere ev sahipliği yapacak dolayısıyla hem kültür merkezimizi 24 saat yaşayan bir yer haline getirirken hem de kütüphanemizi 24 saat yaşayan bir yer haline getireceğiz. Komşularımızın da çokça dile getirdiği ve ihtiyaç olan bir yerdi burası. Bunu hayata geçirmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

‘Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum’

Başkan Rıza Akpolat’ın ardından söz alan CHP Önceki Dönem Genel Başkanlarından Altan Öymen de açılışta bir konuşma gerçekleştirdi. Öymen sözlerine Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’a teşekkür ederek başladı ve şunları söyledi:

“Bu kütüphanede emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim. Bu kütüphaneyle uğraşmak ve çabalamak fena bir şey değil aslında. Bu benim hayatım boyunca 1930’lardan itibaren aldığım biriken kitaplarımın bir bölümü. Beşiktaş çok özel bir ilçe. Burada 9 üniversite var. İstanbul’un bir kültür merkezi gibi burası. Burada başka kütüphaneler ve kültürel etkinlikler de yapılıyor. Beşiktaş’ı yönetenlere başarılar dilerim. Kütüphanemiz hayırlı ve uğurlu olsun.”