Ekrem İmamoğlu, ‘onlara da katkılarımız oldu’ diyerek anlattı: ‘İsimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin’

Ekrem İmamoğlu, ‘onlara da katkılarımız oldu’ diyerek anlattı: ‘İsimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Çınarkart Projesi’nin tanıtıldığı törende konuştu. İmamoğlu, “Bugünün iktidar partisine üye olan bazı belediyelere de katkılarımız olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Sadece isimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin diye” dedi.

Ekrem İmamoğlu, 'onlara da katkılarımız oldu' diyerek anlattı: 'İsimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki BELBİM AŞ’nin, İzmit Belediyesi iştiraki SARBAŞ ile ortaklaşa geliştirdiği ‘Çınarkart’ projesi tanıtıldı.

İki şehri ulaşım ve farklı konularda ortaklaştıran ‘Çınarkart’ için İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde bugün düzenlenen törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin ve SARBAŞ Genel Müdürü Nihat Değer katıldı. Törende, sırasıyla Kaplan, İmamoğlu ve Torun birer konuşma yaptı.

İmamoğlu konuşmasında, “350’nin üzerinde belediyeyle çok özel iş birlikleri ve projeler ürettik, hâlâ üretmeye de devam ediyoruz. O partinin, bu partinin belediyesi diye bakmaksızın bütün belediyelere katkı sunuyoruz. Bugünün iktidar partisine üye olan bazı belediyelere de katkılarımız olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Sadece isimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin diye” dedi.

İBB’nin bu dönemde 350’nin üzerinde belediyeyle proje ürettiğini belirten İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

“Yerel yönetimler olarak, vatandaşların hayatını kolaylaştırma, yaşam kalitesini artırma ve değerli çözümler ulaştıracak projeler hazırlanma konusunda sorumlu kişileriz. İBB, bu dönemde, her konuda olduğu gibi Türkiye’yle olan ilişkisinde de bir devrim yarattı. 350’nin üzerinde belediyeyle çok özel iş birlikleri ve projeler ürettik, hâlâ üretmeye de devam ediyoruz. Bunlar ama fiziksel ama bilgi konusundaki, deneyim konusundaki paylaşım. Dolayısıyla Türkiye’nin her noktasında kalkınmaya dönük katkı sunan bir İBB var. Bugün BELBİM’i konuşuyoruz. Ama onun dışında bütün kurumlarımız, bütün kuruluşlarımız üzerinden, Türkiye’nin her noktasına, Ardahan’dan Edirne’ye, Hatay’dan Sinop’a kadar bütün Türkiye’yi saran bir etkileşim içerisinde İBB. Çünkü biz, memleketimiz adına var olan neyimiz var ise kurumsal, kişisel, bütün bu deneyimleri ve varlığımızı Türkiye’nin ve bu güzel ülkenin güzel evlatlarına sunmanın gayreti içerisinde olduk ve buna devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın yaşamlarına güzellik katmak, kolaylık katmak, sadece 16 milyonluk bir İstanbul için değil, İstanbul gibi Türkiye ekonomisinin neredeyse yüzde 40’ının döndüğü bir şehirden Türkiye’nin her yerine yayılması hususunda da özenli bir süreç yönettiğimizi ifade etmek isterim.

3,5 SENEDE YAPTIKLARIMIZLA GÜNLERİNİ, GECELERİNİ MEŞGUL ETTİĞİMİZİ GÖRÜYORSUNUZ

3,5 seneyi biraz aşan dönem içerisinde yaptıklarımızla bugünün iktidarını, bugünün hükümetini, en tepesindeki şahsiyetten, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bakanına, İstanbul’daki siyasilerine varıncaya kadar, günlerini gecelerini ne kadar meşgul ettiğimizi sizler görüyorsunuz. Tek sebebi var; hizmet yapıyoruz. Çok güzel hizmetler yapıyoruz. Bu hizmetlerimizin kaynağında bir kişinin marifeti asla yok. Yani içinde binlerce, hatta on binlerce kahraman var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 86 bin çalışanı var. Liyakati ile göreve gelmiş yönetici arkadaşlarımız var. Hiçbirisi bizim ahbabımız, çavuşumuz değil. Akrabamız hiç değil. Tümden, geçmişteki birikimleriyle bugün göreve geldikleri mevkilerde görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan yönetici arkadaşlarımız var.

YETER Kİ İNSANLARIMIZA FIRSAT VERELİM

Türkiye’nin, insan kaynağı noktasında sıkıntısı yok. Yeter ki fırsatı verelim. Fırsat vermenin modeli de gerçekten güçlü demokrasilerden geçer. Yani iradenin bir kişide değil, millette olduğu iradeden geçer. O bakımdan, şu an verilen siyasal mücadelenin çok ulvi bir mücadele olduğunu, çok önemli bir mücadele olduğunu, her bireyin dikkatli bir şekilde süreci takip etmesi gerektiğini, her ailenin ‘Benim de çocuğumun yarın hakkı zayi olmasın, kayba uğramasın’ diyorsa bu sürecin başarılı olmasına katkı sunması gerektiği bir sürecin içerisindeyiz. Eğer evladınızı düşünüyorsanız, onun hakkının yenmemesini istiyorsanız tek kişinin değil, 86 milyon insanın hak sahibi olduğu bir Türkiye’nin var olması, bizlere kazandıracaktır.

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİN TAM HÜCRESİNDE DURAN İNSANLARIZ

Kimiz biz? Cumhuriyet Halk Partili, Millet İttifak’ının adayı, İstanbul’u kazanmış bir heyetiz. Sosyal demokrat belediyeciliğin tam hücresinde duran insanlarız. Aynen Fatma Hanım’ın İzmit’te olduğu gibi ya da diğer belediyelerde olduğu gibi. Dolayısıyla bu güzel hizmetleri takip ediniz. Buradaki incelikleri lütfen siz de görünüz. İnsanlarımıza anlatınız. Çok başarılı olacağız. Gerçekten sadece kentimizdeki paydayı değil, yakın çevremize, milletimize, Türkiye’mize, hatta bir adım ileri geçiyorum, yakın coğrafyamıza nasıl katkı sunarıza kadar… Örneğin, 60’a yakın şehri bünyesinde barındıran Balkan Şehirleri Zirvesi’ni kuran İBB olarak, bir yıl içerisinde bütün başkentlerinin üye olduğu 60 Balkan şehrine de aynı bilgileri, aynı deneyimleri, aynı katkıları birebir sunmaya dönük süreci başlatan da bir belediyeyiz.

BAŞLARINA BİR ŞEY GELMESİN DİYE İSİMLERİNİ VERMİYORUZ

Bu kapsamda, özellikle Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerle de önemli iş birlikleri içindeyiz. Bütün Marmara’daki şehirlerle ve oradaki sosyal demokrat belediyelerle bir araya geliyor ve onların da düşüncelerini alıyor, birlikte projeler üretiyoruz. Yalnızca CHP’li belediyeler değil, kapımızı hangi belediye çalsa ona da ‘Evet’ diyoruz. Yani bugün o partinin, bu partinin belediyesi diye bakmaksızın bütün belediyelere katkı sunuyoruz. Bugünün iktidar partisine üye olan bazı belediyelere de katkılarımız olmuştur, olmaya da devam edecektir. Sadece isimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin diye. Çok daha güzel, barış içerisinde, güzellikler içerisinde, insanlarımızın birbirine iyi gözle baktığı günlerde, düşünün ki biz daha neler neler yaparız, ne kadar büyük ve ne kadar güzel işler yaparız. Fatma Hanım’a iş birliği için teşekkür ediyorum. Biz inanıyoruz ki Balıkesir’den Bursa’ya ve özellikle Kocaeli’ne kadar bütün büyükşehirler, önümüzdeki yerel seçimde sosyal demokrat belediyeciliğin tadını almaya başlayacak. Bu büyük yolculukta hep beraber olalım. Birlikte çalışalım. Birbirimizi tanıyalım. Güzel şeyler konuşalım. Birbirimiz hakkında güzel kelimeler kuralım. Güzel anlatımlar yapalım. Birbirimizin kalbini asla kırmayalım. Konumuz büyük. Mevzumuz büyük. Büyük işlere odaklanalım.”

HÜRRİYET: İSTANBULKART’IN GEÇTİĞİ HER YERDE BİZİM ÇINARKART’IMIZ DA GEÇERLİ OLACAK

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet ise törende yaptığı konuşmada, “Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul ile Doğu Marmara’nın incisi İzmit’in, ‘İki Şehir, Tek Kart’ ve ‘Güçlü Kentin Güçlü Kartı’ vizyonuyla aynı masada bir kez daha buluşmasından ötürü büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Hürriyet, BELBİM ile birlikte geliştirdikleri proje ile ilgili şunları söyledi:

“Her iki şehirde kullanılabilecek, toplu ulaşımdan alışverişe kadar hem vatandaşa hem de esnafa fayda sağlayacak olan ‘Çınarkart’ projesi, bizim için çok önemli bir proje. Çınarkart hem personelimizin giriş çıkışlarda kullanacağı hem de tüm vatandaşlarımızın ulaşım ve alışverişlerde kullanabileceği bir şehir kartı. Çınarkart ile anlaşmalı olacağımız esnaflarımıza da katkı sağlamış olacağız. Çınarkart ile vatandaşlarımız sosyal, sportif ve kültürel bütün aktivitelerimizden indirimli veya ücretsiz şekilde faydalanabilecek. Daha da önemlisi, İstanbul’da İstanbulkart’ın geçtiği her yerde bizim Çınarkart’ımız da geçerli olacak.”

KAPLAN, ÇINARKART’I TANITTI

“Beş çeşit Çınarkart’ımız olacak” diyen Hürriyet, bunları şu şekilde sıraladı:

“Çınarkart, dileyen herkesin sahip olabileceği, kişiye özel şehir yaşam kartı olacak. İndirimli Çınarkart, İstanbul içi toplu ulaşımda indirimli tarife ile seyahat hakkı kazanan kullanıcılara verilecek. Ücretsiz Çınarkart, İstanbul içi toplu ulaşımda ücretsiz tarife ile seyahat hakkı bulunan kullanıcılara verilecek. Sosyal Çınarkart, İzmit Belediyesi tarafından dezavantajlı aileler için uygulamaya alınan, içerisine yüklenen miktar ile ailelerin gıda, temizlik gibi ihtiyaçlarını karşıladığı ön ödemeli kartlar olacak. Personel PDKS Kartı, İzmit Belediyesi personelimize verilecek olup, İstanbul içi ulaşımda ve ulaşım dışı ödemelerde, PDKS sisteminde geçerli olan TL veya abonman yüklenerek kullanılabilecek.”

Kaynak: ANKA