İBB vakıf üniversitesine peşkeş çekilen tarihi binaları geri almak istedi, AKP ve MHP ‘engel’ oldu

İBB vakıf üniversitesine peşkeş çekilen tarihi binaları geri almak istedi, AKP ve MHP ‘engel’ oldu                                                                                                                                                                                  
İBB’yi AKP’nin yönettiği dönemde Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’ne bedelsiz ‘peşkeş’ çekilen tarihi binalar, İBB Meclisi’nde gündem oldu. İBB’nin söz konusu binaları geri almak için verdiği teklif AKP ve MHP tarafından reddedildi.                                                           

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kasım ayı meclis toplantısı Saraçhane’deki başkanlık binasında yapıldı. Meclis’te Hukuk Komisyonu ile Altyapı Mesken ve Emlak Komisyonu Müşterek Raporu tartışmalara neden oldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Meclise sunulan teklifte, İBB Meclisi ve İBB Encümen kararıyla 2010 yılında, eski Fatih Belediye Başkanlığı binası ile yanında bulunan mahzenin üniversite hizmetlerinde kullanılmak şartıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kurduğu Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne 25 yıl süre için bedelsiz olarak tahsis edildiği belirtildi. Binaların üniversite tarafından rektörlük binası olarak kullandığı da ifade edildi.

SAYIŞTAY RAPORU ÖRNEK GÖSTERİLDİ

İBB yönetimi ise Sayıştay’ın önceki yıllarda hazırladığı raporda yer alan “Vakıf üniversitelerine belediyeye ait bir taşınmazın bedelli veya belsiz şekilde tahsisi mümkün değildir” ifadelerini hatırlatarak tahsisi iptal etmek ve tarihi binaları geri almak istedi.

AKP VE MHP ENGEL OLDU

Sayıştay kararına ve CHP’li meclis üyelerinin itirazına rağmen, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla teklif Emlak Müdürlüğü’ne iade edildi. Böylece AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri tahsisin iptal edilmesine ve tarihi binaların yeniden İBB’ye geçmesine engel oldu.

FATİH BELEDİYE BAŞKANLIK BİNASI OLARAK KULLANILDI

Üniversitenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, İBB’nin geri almak istediği bina 1914 yılında Mimar Y. Terziyan tarafından semtin kaymakamlık binası olarak tasarlandı ve inşa edildi. Döneminin özgün sivil mimarlık örneklerinden biri olan binanın eski ismi “Şehr-i Emaneti Fatih Dairesi.” Kaymakamlık olarak yapılan bina, daha sonra hem kaymakamlık hem de Fatih Nikah Dairesi olarak, daha sonra ise uzun yıllar Fatih Belediyesi Başkanlık Binası olarak kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here