İBB, kadınların fotoğraflarını çeken şoförü taksicilikten süresiz men etti

İBB, kadınların fotoğraflarını çeken şoförü taksicilikten süresiz men etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü; izinsiz bir şekilde kadınların fotoğraflarını çeken taksi şoförünün, taksicilikten süresiz men edildiğini duyurdu.

İstanbul’da şortlu bir kadının fotoğraflarını çeken ve 2 kadın yolcuya yakalanan taksici polisten kaçtı. Kadın yolcular polisten yardım istedi. “Dur” ihtarına uymayan ve yola devam eden taksicinin önünü motosikletli polis ekibi kesti.

Bu anların sosyal medyada gündem olması sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şahsın süresiz olarak taksicilikten men edildiğini açıkladı.

İstanbul Duysun isimli Twitter hesabından paylaşılan videoda polisin “Dur” ihtarına uymayan ve “Bir sorun var” diyerek aracı sürmeye devam eden taksicinin, daha sonra motosikletli polisin önünü kesmesiyle durduğu görüldü. Kadın yolcular kendi fotoğraflarının da çekilmiş olduğunu düşünüp taksiciden aracı karakola çekmesini istedi. Yakalanan H.U. isimli erkek, tahkikat işlemlerinin ardından sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakıldı.

O anlar ise takside arkada oturan diğer yolcu tarafından kaydedildi.

Olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından, konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) harekete geçti. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; kadınların gizli gizli fotoğraflarını çeken şoför, taksicilikten süresiz men edildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe de, “Haberin yayınlandığı andan beri büyük bir üzüntü ve öfkeyle konuyu takip ediyoruz. Altını çizerek söylüyorum yönetim olarak hukuk dışılığa, hele kadınlara yönelik saldırılara karşı temel politikamız sıfır tolerans. Mevzuata uygun en ağır cezayı verdik, adli süreci de başlattık” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here